Eredeti cím: Watchmen
Típus: Akció Sci-Fi,
Rendező: Richard Donner, Conrad E. Palmisano, Mic Rodgers, J. Tom Archuleta, David Ascher,
Játékidő: 162 perc
Watchmen: Az őrzők (2009)
Watchmen: Az őrzők (2009)

Eredeti cím: Watchmen

Típus: Akció Sci-Fi

Rendező: Richard Donner, Conrad E. Palmisano, Mic Rodgers, J. Tom Archuleta, David Ascher,

Író: Shane Black, Channing Gibson, Miles Millar, Alfred Gough, Jonathan Lemkin,

Zene: Mark A. Mangini, Richard L. Anderson, Eric Clapton, Michael Kamen, Zigmund Gron, Ezra Dweck, David Sanborn, Chris Boardman, William C. Carruth, Troy Porter, Baylis Glascock, Mark Kenna, Gregg Rudloff, Avram D. Gold, Marshall Winn, Susan Dudeck, James Simcik, Carolyn Tapp, John Pospisil, Tim Cooney, Todd Bassman, Lou Kleinman, Stephen McLaughlin, Eric Gotthelf, Josephine Nericcio,

Szereplők: Laurie Jupiter / Silk Spectre II (Malin Åkerman), Dan Dreiberg / Nite Owl II (Patrick Wilson), Jon Osterman / Dr. Manhattan (Billy Crudup), Adrian Veidt / Ozymandias (Matthew Goode), Walter Kovacs / Rorschach (Jackie Earle Haley), Edward Blake / The Comedian (Jeffrey Dean Morgan), Sally Jupiter / Silk Spectre (Carla Gugino), Janey Slater (Laura Mennell), Edgar Jacobi / Moloch the Mystic (Matt Frewer), Hollis Mason / Nite Owl (Stephen McHattie), Wally Weaver (Rob LaBelle), John McLaughlin (Gary Houston), Pat Buchanan (James M. Connor), Eleanor Clift (Mary Ann Burger), Doug Roth (John Shaw), Richard Nixon (Robert Wisden), Detective Fine (Jerry Wasserman), Detective Gallagher (Don Thompson),

Játékidő: 162 perc

Watchmen: Az őrzők tartalma:

Az „Watchmen: Az őrzők” nem a megszokott szuperhősös film. A rendező, Zack Snyder, az a híres rendező, aki olyan nagysikerű filmek mögött áll, mint a „300” vagy az „Acélember”, most egy másfajta képregény-adaptációt hozott el nekünk. A Watchmen azon kevés képregények egyike, amely a művészeti listák élére került és egy egészen új nézőpontból közelít a szuperhő műfajhoz.

A történet alternatív 1985-ben játszódik, egy olyan Amerikában, ahol a szuperhősök valósággá váltak és beépültek a mindennapi életünkbe. A hidegháború pedig sosem volt hidegebb: az Egyesült Államok és a Szovjetunió közötti feszültség a tetőpontjára hág, és az atomháború közvetlen fenyegetés. Ebben a környezetben egy korábbi maszkos hős, A Komédiás rejtélyes halálát követően Rorschach, az egyik legikonikusabb karakter a képregények világában, saját vizsgálatot indít. Hamarosan rájön, hogy egy összeesküvés körvonalazódik a háttérben, amely nem csak a maszkos hősöket fenyegeti, hanem az egész emberiséget.

A „Watchmen” a szuperhős műfaj dekonstrukciójaként is értelmezhető. Nem a megszokott fekete-fehér erkölcsi világot mutatja be, hanem árnyalt, mély karaktereket és bonyolult etikai kérdéseket. A film számos filozófiai és társadalmi kérdést vet fel: Mit jelent valóban hősnek lenni? Mik a határai az igazságosságnak és az erőszaknak? Milyen árat vagyunk hajlandók fizetni a békéért vagy az igazságért?

A látvány és a zenei aláfestés egyszerűen lenyűgöző. A film vizuális stílusa a képregény oldalait idézi, és olyan részletességgel és gondossággal készült, ami a műfajban ritka. A zenéje pedig tökéletesen illik a film hangulatához, a színpompás jelenetektől kezdve a legmélyebb gondolati pillanatokig.

Érdekességek és háttértények:

  • 1. Hosszú előkészületi időszak: A „Watchmen” képregény adaptációját már az 1980-as évek óta tervezték, sok rendező és forgatókönyvíró került hozzá, mielőtt végül Zack Snyder kezébe került.
  • 2. Valóságban is létező karakterek: A képregény és a film számos karaktere valóságos képregényhősökön alapul, például a Charleton Comics karakterein, mint a Blue Beetle vagy a Question, de természetesen jelentős módosításokkal.
  • 3. A rendező hűsége: Zack Snyder igyekezett minél hűebben átadni a képregény látványát és hangulatát. A film számos jelenete szinte azonos a képregény oldalaival, ami egyfajta tiszteletadás a képregény alkotóinak, Alan Moore írónak és Dave Gibbons rajzolónak.
  • 4. Alan Moore és az adaptációk: Alan Moore, a képregény írója, ismert arról, hogy kritikusan áll a művei adaptációihoz. Bár a Watchmen a képregények között ikonikus státusznak örvend, Moore nem vett részt aktívan a film elkészítésében és nevét sem engedte használni a promóciós anyagokban.

Az „Watchmen: Az őrzők” nem csak a szuperhős-filmek kedvelőinek ajánlott, hanem mindazoknak, akik szeretik a mély, gondolkodtató történeteket, az izgalmas karaktereket és a látványos, mégis érzelmes filmeket. Egy olyan alkotás, amely újraértelmezi a műfajt és új szintre emeli azt.